Przejdź do głównej zawartości

Rok 1864 - data ważniejsza niż Bitwa pod Grunwaldem, choć mniej znana

Powstanie styczniowe, o tym mogliście już kiedyś słyszeć, że klęska, że wywózki na Sybir, że koniec autonomii Królestwa Polskiego, że konfiskaty majątków szlacheckich itd. Mnóstwo tragedii i jeden "kwaśny sukces", bo dany z ręki cara - koniec PAŃSZCZYZNY.

Kiedy dziś to czytasz i jesteś mieszkańcem gminy Nowy Kawęczyn, to statystycznie masz bardzo niską szansę być członkiem arystokratycznej, czy tylko szlacheckiej rodziny. Może byś chciał? Może nawet tak się czujesz, bo jak śmieją się Rosjanie "w Polsce mieszkają same Pany. Mówią o sobie Pani Ania, Pan Paweł, pani woźna, pan dyrektor itd". Marne szanse. Jesteś dzieckiem chłopskim i najprawdopodobniej, nie umiesz być z tego dumny.  Dziś łatwo Ci powiedzieć, że to nie ma znaczenia! Wówczas kim się urodziłeś, miało znaczenie fundamentalne! 

To w 1864r. Twoi przodkowie dostali od historii los na loterii, który upodmiotowi ich w przyszłości. Wtedy mogli tego jeszcze nie wiedzieć. Ale to, że potrafisz ten tekst przeczytać udowadnia, że wykorzystali go dobrze. Teraz możesz mieć wiele spraw, "będąc tu, dokładnie tam..."

Problemu z chłopskimi korzeniami nie mają Finowie, Estończycy, czy Szwedzi. Rolnicze pochodzenie może być przyczyną dumy nawet narodowej, tylko trzeba tą wartość przemyśleć i zrozumieć, ale to może temat na inne rozważania.

Koniec pańszczyzny był ciosem w wychudzone już wówczas "plecy" szlachty. Car zrobił to, o co upominali się, postulowali tylko nieliczni, wykształceni Polacy.  Pańszczyzna była formą niewolnictwa. A dla szlachty i duchowieństwa była bardzo korzystna. Nieliczny głośno nad losem chłopów się pochylali, większość nie była tym losem zbytnio przejęta. Przecież zawsze tak było. Chłopi urodzili się i żyją po to żeby pracować.  Nie muszą być wykształceni, nie muszą myśleć, najlepiej żeby nie podróżowali, byli przywiązani do ziemi. 

Kiedy jednak urodzisz się po tej stronie, która ma trudniej, często nie masz ruchu. Inni decydują o twoim losie, więc możesz, musisz czekać i być gotowym...
W tym momencie historii nasi chłopi za sąsiadów dostali osadników z innych krajów Europy Zachodniej, którzy byli takimi samymi chłopami lub jak wolisz rolnikami. Jednak w wielu wypadkach koloniści dostali ziemię na własność kilkadziesiąt lat wcześniej. Byli zorganizowani we własny samorząd wiejski. Wybierali spośród siebie sołtysa, który reprezentował interesy wsi, a nie interesy Pana.  Okazało się, że na wsi może być inaczej. Małżeństwo z osadnikami dawało szansę na lepszy los dla własnych dzieci. Szybko osady kolonistów zyskiwały polskich mieszkańców.

Powstanie styczniowe zakończyło jednak  uprzywilejowaną sytuację osadników. Chłopi niemiecko i polskojęzyczni stali się dla siebie realną konkurencją. Zmalały szanse na powiększanie gospodarstw osadników niemieckich, zmalały szanse na szybki rozwój. Kto jak kto, ale nowo przybyli osadnicy mogli nie spodziewać się powstania styczniowego. Ledwo zbudowali domy, wsie, a spotkała ich wojna domowa, w której nie byli stroną. 

Niektórzy starali się w tym konflikcie odnaleźć. Szczególnie Ci, którzy mieszkali tu od 1800r. lub wcześniej. Jedni poparli powstańców styczniowych, wstąpili w ich szeregi, dowodzili oddziałami, Inni koloniści uznali zaś powstańców za zagrożenie dla porządku i donosili Rosjanom, wydawali kryjówki powstańcze itd.

Co mogli myśleć osadnicy niemieccy z wschodniej części Raducza, którzy założyli kolonię w latach 20 XIXw , a już 7 maja 1863 pod Babskiem byli świadkami bitwy. Jak myślicie ile trzeba było mieszkać wśród Polaków, żeby się zorientować, że sprawy niepodległości oni nie odpuszczą?

Po powstaniu styczniowym koloniści niemieccy dostali od cara szansę przeniesienia się dalej na wschód - na Wołyń. Tam mieli rozwijać tereny "na prawdę" niczyje. Kiedy w Królestwie Polskim dostali jedną morgę, na Wołyniu obiecano im trzy. Chętni na tą podróż znaleźli się zarówno w Strobowie, jak i Franciszkanach.  W tym samym czasie osadnicy niemieccy z Brzozowa  (Birkenfeld) zaczęli wyjeżdżać z podobnych powodów do Stanów Zjednoczonych.  Działały specjalne grupy werbunkowe namawiające po powstaniu styczniowym do wyjazdu z tych ziem.

Historia pokazał, że szczególnie wyjazd na Wołyń nie był dla osadników niemieckich z Królestwa Polskiego dobrym wyborem. Jednak w drugiej połowie XIX w. nie mogli tego wiedzieć.

Metaforycznie można powiedzieć, że w XIX wieku chłopi polsko i niemiecko języczni zaczynali pisać naszą historię. Metaforycznie, bo pisać często nie umieli.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lipiec 1944 Umocnienia znad Rawki

W lipcu 1944 zamiast żniw Niemcy zaczęli na masową skalę organizować budowę umocnień.  Od tego czasu gmina Nowy Kawęczyn przeorana została pozycjami strzeleckimi, przeciwczołgowymi i bunkrami. W sumie po wojnie oszacowano, że powstało 46 km rowów przeciwczołgowych i 17 km pozycji strzeleckich. Ciągnęły się od Kurzeszyna, Nowego Dwory, Starej Rawy po Suliszew i Kamion. To była więc dramatyczna inicjatywa logistyczna w przededniu końca II wojny światowej. Do ich kopania powołano 4 obozy pracy przymusowej. Zorganizowane one zostały w Nowym Dworze, Starej Rawie, Kamionie i Suliszewie. Według dokumentów powojennych, w każdym z nich do 1945r przebywało ok. 6000 osób. Do przymusowej pracy przy ich kopaniu, a także budowy umocnień i bunkrów kierowani byli przede wszystkim ludzie z okolicznych wsi. Średni czas pracy przy kopaniu okopów wynosił 180 dni/osoba. Niejednokrotnie kopało kilka osób z gospodarstwa, po 20-40 osób  ze wsi. Szkody zostały spisane już maju 1945r. ...

Działalność Armii Krajowej na terenach dzisiejszej gminy Nowy Kawęczyn, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Trzcianny.

  Dzień Patrona Szkoły Podstawowej w Trzciannie,   14.02.2024     Działalność Armii Krajowej   na terenach dzisiejszej gminy Nowy Kawęczyn, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Trzcianny.   GMINA DOLECK W STRUKTURZE ARMII KRAJOWEJ OBOWODU SROKA Po reorganizacji w Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), w końcu 1941r. obszar warszawski został podzielony na okręgi i podokręgi. Podokręg składał się z obwodów. Obwód skierniewicki otrzymał kryptonim (nazwa używana dla ukrycia prawdziwego znaczenia) SROKA Obwód „Stroka” został podzielony na 3 rejony: Rejon I – Skierniewice, część gminy Dębowa Góra, Skierniewka Rejon II – gm. Doleck(dziś Nowy Kawęczyn) gm. Korabiewice, gm. Grzymkowice Rejon III – gm. Głuchów, gm. Słupia, część gm. Dębowa Góra i Skierniewka Komendantem (dowódcą) Rejonu II był major   Wiktor Janiszewski pseudonim „Dębicz”, a zastępcą Feliks Waszczykowski pseudonim „Wrzos” Od lipca 1943 Wiktor Janiszewski został dowódcą całego Ob...

Jest rok 1800. Osadnicy niemieccy - Początek

Osadnicy niemieccy - ta historia dopiero czeka na opowiedzenie Jest rok 1800. Zaczyna się XIX w.Dla tych który nie uważali na lekcjach historii: Polska jest pod zaborami. Obszar współczesnej gminy Nowy Kawęczyn jest pod zaborem rosyjskim. Istnieje szlachecka własność ziemska, chłopi nie maja prawa do ziemi. Zmuszeni są do odpracowywania pańszczyzny. Nie istnieje powszechna edukacja. Niektórzy pomyślą, że fajnie, bo do szkoły mało kto chodził. Wydawałoby się względny spokój. Nauczyciele omijają ten czas, bo o czym tu mówić. A tym czasem w Europie jest to czas ruchu, zmiany, nadciąga czas postępu.  Nasi zaborcy podpisują ze sobą porozumienie, o współpracy. Dla Królestwa Polskiego otwiera się szansa na ściągnięcie osadników. Pierwszy pomysł był prosty. Ściągnąć ludzi na tereny niezamieszkałe.  Pierwsza fala  osadników dostała ziemie na własność, zwolnienie z podatków i służby wojskowej. Pierwsi osadnicy byli rolnikami.  Tylko czy tu były jakieś tereny nie...