Ile razy przejeżdżacie przez sąsiednią miejscowość i mówicie sobie. "Kiedyś się zatrzymam i obejrzę"? Znamy sąsiedzkie kościoły, cmentarze z widzenia, pojedynczych ślubów i pogrzebów... Nigdy nie ma czasu. Kościoły to nie tylko miejsca praktyk religijnych, to także nasza miejscowa historia.
Wycieczki "Wspólnej Pamięci" to taka lokalna inicjatywa z gatunku "Cudze chwalicie swego nie znacie" Ważne, żeby były to wycieczki z "przewodnikiem", bo często patrzymy, a nie widzimy lub nie potrafimy odczytać znaczeń symboli...
Pierwsza nasza wycieczka odbyła się 1 sierpnia i zwiedzaliśmy kościół Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej powstały przy byłym kolegium jezuickim. Dziś po całościowym, generalnym remoncie.
Przewodnikiem naszym był proboszcz Bartłomiej Karp. Prywatnie pasjonat historii i wizjoner. Podziękować jemu za oprowadzenie i wnikliwe opowieści to za mało!
Namawiamy do indywidualnego obejrzenia rawskiej Fary, tym bardziej, że zorganizowano tam muzeum, udostępniono do zwiedzania krypty. Barokowy kościół z niebieskim ołtarzem odzyskał majestat. Sporo tam historycznych perełek.... ale to już temat na oddzielny wpis.
Zapraszamy też do wspólnego zwiedzania okolicy!
Fara przy byłym kolegium jezuickim w Rawie Mazowieckiej |
kościół przed remontem |
relikwiarze z muzeum parafialnego |
eksponaty na dzwonnicy instrumenty orkiestry dętej pamiętające powstanie styczniowe |
figura przedstawiająca trójcę świętą |
chrzcielnica przeniesiona z nieistniejącego kościoła i kaplicy książąt mazowieckich, która spłonęła w wielkim pożarze miasta |
św Stanisław Kostka, obraz z ołtarza bocznego po renowacji. Kopia z ozdobnymi sukienkami wisi przy wejściu do muzeum |
To tylko przykłady tego co można zobaczyć w Rawie Mazowieckiej.
Poniżej:
link do historii parafii: https://parafia.rawa-maz.pl/historia-kosciola
link do filmu: www.youtube.com/watch?v=ZrMqiS3GIJI&t=4s
Komentarze
Prześlij komentarz