Przejdź do głównej zawartości

Świeczniki w kościele Stara Rawa - o symbolach nieczytelnych dla współczesnych

Wokół kościoła namalowane są w niebieskiej obwódce dziwne znaki. Są one  ozdobą do kościelnych świeczników. Namalowany jest niby krzyż, ale jakiś taki dziwny?

No to po kolei. 






Półtrzeciakrzyż i półtorakrzyż - to symbole przejścia od pogaństwa do chrześcijaństwa. Symbol walki w obronie wiary chrześcijańskiej. Często wykorzystywany na Kresach Wschodnich. Znajdziecie go w litewskim herbie - Pogoni na tarczy. Jest również symbolem heraldycznym rodu Potockich.

Skąd ten znak w starorawskim kościele?

Mazowsze, dziś kojarzone z sercem Polski było regionem bardzo długo niezależnym od korony Królestwa Polskiego. Co miało swoje silne konsekwencje.  Jedną z bardziej brzemiennych jest długi okres, gdzie religią powszechną były wyznania słowiańskie. Nieprzypadkowa jest miejscowość Strzyboga - nawa słowiańskiego boga wiatru. 

Stara Rawa należała do dóbr kościelnych przynależnych biskupom gnieźniejskim. Kościół jest pod wezwaniem dwóch męczenników za wiarę, którzy zginęli w czasie misji ewangelizacyjnej w Persji, również może świadczyć na rzecz potrzeby dodatkowego wsparcia ewangelicznego dla tych terenów.   
Jan Łaski Starszy

Lokacja kościoła katolickiego w 1521r. przez Jana Łaskiego Starszego miało pomóc ostatecznie wytępić pogaństwo z tego terenu.

Jednak kształt i kolor Półtrzeciakrzyża wskazuje jednoznacznie na heraldyczny symbol rodu Potockich. To herb Pilawa. Potoccy zamieszkiwali w pobliskim Guzowie. Stamtąd wywodzi się ich "gałąź guzowska". 

Godłem tego herbu jest figura półtrzeciakrzyż umieszczona w błękitnym polu. Jest to podwójny krzyż z jeszcze jednym dodatkowym ramieniem znajdującym się u dołu, po lewej stronie z punktu widzenia rycerza, który trzyma tarczę. 

Teodor Potocki - prymas
W oficjalnej historii kościoła znajdziemy wzmianki o powiązaniach Starej Rawy z Potockimi.  W 1616 roku, rodzina Potockich ufundowała dla kościoła, do głównego ołtarza obraz Matki Bożej Wniebowziętej, który zasłania się obrazem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Budowa obecnej świątyni, rozpoczęta w 1731 r.została ufundowana przez prymasa Teodora Potockiego

Herb Pilawa na świecznikach jest więc raczej wyrazem wdzięczności i pamięci.


Krzyż Kawalerski broni wiary, królów, prawa,
Doskonale to czyni Potockich Pilawa. - fragm wiersza z XVIIIw.



I niech ten wpis też uchroni przed zniknięciem tego znaku przy okazji np. następnego remontu kościoła. Nieczytelne symbole stają się bowiem szybko niepotrzebne.

PILAWA

Źródłem:
"Potrójna chwała Potockich"
oficjalna strona parafii Stara Rawa
http://palacwguzowie.pl/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lipiec 1944 Umocnienia znad Rawki

W lipcu 1944 zamiast żniw Niemcy zaczęli na masową skalę organizować budowę umocnień.  Od tego czasu gmina Nowy Kawęczyn przeorana została pozycjami strzeleckimi, przeciwczołgowymi i bunkrami. W sumie po wojnie oszacowano, że powstało 46 km rowów przeciwczołgowych i 17 km pozycji strzeleckich. Ciągnęły się od Kurzeszyna, Nowego Dwory, Starej Rawy po Suliszew i Kamion. To była więc dramatyczna inicjatywa logistyczna w przededniu końca II wojny światowej. Do ich kopania powołano 4 obozy pracy przymusowej. Zorganizowane one zostały w Nowym Dworze, Starej Rawie, Kamionie i Suliszewie. Według dokumentów powojennych, w każdym z nich do 1945r przebywało ok. 6000 osób. Do przymusowej pracy przy ich kopaniu, a także budowy umocnień i bunkrów kierowani byli przede wszystkim ludzie z okolicznych wsi. Średni czas pracy przy kopaniu okopów wynosił 180 dni/osoba. Niejednokrotnie kopało kilka osób z gospodarstwa, po 20-40 osób  ze wsi. Szkody zostały spisane już maju 1945r. ...

Działalność Armii Krajowej na terenach dzisiejszej gminy Nowy Kawęczyn, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Trzcianny.

  Dzień Patrona Szkoły Podstawowej w Trzciannie,   14.02.2024     Działalność Armii Krajowej   na terenach dzisiejszej gminy Nowy Kawęczyn, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Trzcianny.   GMINA DOLECK W STRUKTURZE ARMII KRAJOWEJ OBOWODU SROKA Po reorganizacji w Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), w końcu 1941r. obszar warszawski został podzielony na okręgi i podokręgi. Podokręg składał się z obwodów. Obwód skierniewicki otrzymał kryptonim (nazwa używana dla ukrycia prawdziwego znaczenia) SROKA Obwód „Stroka” został podzielony na 3 rejony: Rejon I – Skierniewice, część gminy Dębowa Góra, Skierniewka Rejon II – gm. Doleck(dziś Nowy Kawęczyn) gm. Korabiewice, gm. Grzymkowice Rejon III – gm. Głuchów, gm. Słupia, część gm. Dębowa Góra i Skierniewka Komendantem (dowódcą) Rejonu II był major   Wiktor Janiszewski pseudonim „Dębicz”, a zastępcą Feliks Waszczykowski pseudonim „Wrzos” Od lipca 1943 Wiktor Janiszewski został dowódcą całego Ob...

Jest rok 1800. Osadnicy niemieccy - Początek

Osadnicy niemieccy - ta historia dopiero czeka na opowiedzenie Jest rok 1800. Zaczyna się XIX w.Dla tych który nie uważali na lekcjach historii: Polska jest pod zaborami. Obszar współczesnej gminy Nowy Kawęczyn jest pod zaborem rosyjskim. Istnieje szlachecka własność ziemska, chłopi nie maja prawa do ziemi. Zmuszeni są do odpracowywania pańszczyzny. Nie istnieje powszechna edukacja. Niektórzy pomyślą, że fajnie, bo do szkoły mało kto chodził. Wydawałoby się względny spokój. Nauczyciele omijają ten czas, bo o czym tu mówić. A tym czasem w Europie jest to czas ruchu, zmiany, nadciąga czas postępu.  Nasi zaborcy podpisują ze sobą porozumienie, o współpracy. Dla Królestwa Polskiego otwiera się szansa na ściągnięcie osadników. Pierwszy pomysł był prosty. Ściągnąć ludzi na tereny niezamieszkałe.  Pierwsza fala  osadników dostała ziemie na własność, zwolnienie z podatków i służby wojskowej. Pierwsi osadnicy byli rolnikami.  Tylko czy tu były jakieś tereny nie...