Przejdź do głównej zawartości

Ze Strzybogi do Zurichu, rzecz o koledze Adama Mickiewicza


Jeden kamień na naszym cmentarzu wzrusza mnie wyjątkowo. To pozostałość po grobie Szymona Radeckiego.

Szymon Radecki (1752-1834) dziś nazywany byłby geodetą. Ciekawscy odnajdą bez większego wysiłku mapy sygnowane jego nazwiskiem. Kiedy jego córka Franciszka wyszła za mąż za Adama Trzcińskiego (tego co wybudował dwór w Trzciannie), zamieszkał wraz z żoną Wiktorią i synem Kazimierzem w Strzybodze. W akcie zgonu Szymona przeczytamy, że zmarł „w Strzybodze osiadły dziedzic wsi Galin”. Wiktoria również została pochowana w Starej Rawie. Śladów jej grobu nie udało mi się odnaleźć.

Kazimierz urodził się 20 lutego 1813r. w Tunikach Małych dziś gmina  Biała Rawska. W Strzybodze spędził swoją młodość. Jego rodzice rzekomo nie mieli złudzeń, że syn przejmie ich majątek. Zadbali więc o jego gruntowne wykształcenie. Szczególnie Kazimierz interesował się literaturą. Kiedy miał 17 lat wybuchło Powstanie Listopadowe. Kazimierz służył w nim jako młody artylerzysta. Upadek Powstania wpędził w kłopoty rodzinę Kazimierza. Podobnie jak koledzy młody Radecki przed represjami rosyjskimi chronił się poza granicami Królestwa Polskiego.  Zamieszkał w Poznaniu. Tam wydał swoje pierwsze dzieła używając pseudonimu Ja… Ka.. Ra.. lub podpisując się Jan Kazimierz Radecki. Później współtworzył Wielką Emigrację w Paryżu.

 Do Koła Sprawy Bożej jak nazywała się organizacja Andrzeja Towiańskiego wprowadził Jana Kazimierza Radeckiego sam Adam Mickiewicz.

O Janie Kazimierzu Radeckim usłyszą studenci polonistyki, znają jego twórczość znawcy literatury na wydziałach uniwersyteckich. To jeden z romantyków, wymieniany obok Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwida.

Pieniędzy ze sprzedaży majątku rodzinnego nie było dużo. Większość swoich książek Radecki sam współfinansował. Zmarł w wieku 51 lat w przytułku w Genewie. Pochowany jest we  mogile „Towinistów”. Jego nazwisko da się odczytać z płyty nagrobnej na cmentarzu Widikon w Zurychu znajdującym się w dzielnicy Sihlfeld.

Z cmentarza w Starej Rawie zniknęło wiele grobów, to rzecz z jednej strony naturalna, choć z drugiej smutna. Dzieje się tak, kiedy kamienie tracą swój urok, wartość, urywa się nić emocji, czyli znika pamięć, wspomnienia i wiedza.

Tym bardziej chwała tym co mimo, że może przy ich nagrobkach przeszkadzają „stare”, to o te zapomniane płyty, krzyże dbają i nie pozwolili, lub  nie pomogli  im zniknąć.

Dzięki Wam dziś można jeszcze obejrzeć w Starej Rawie płytę Szymona Radeckiego ojca poety.

 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jan Kobyłecki z Podstrobowa - zginął w Auschwitz 2.06.1942

Jan Kobyłecki urodził się 15 stycznia 1898 w Popieniu koło Jeżowa. Przed wojną ożenił się z Władysławą Zdun z Podstrobowa. Służył w Armii Hallera. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920r. Po tych wydarzeniach rodzina zamieszkała w Podkowie Leśnej pod Warszawą. Po wybuchu II wojny światowej Jan został aresztowany. Uciekł i wraz z żoną postanowili przenieść się do rodzinnego domu Władysławy na Podstrobowie. Jan szybko wraz z braćmi żony i sąsiadem zaangażował się w konspirację. Jako wojskowy umiał obchodzić się z bronią. Zajmował się jej przeglądem i konserwacją. Skrzynka konspiracyjna, skąd pobierał broń i amunicję   znajdowała się na cmentarzu przy kościele św Stanisława w Skierniewicach. Innym punktem konspiracyjnym był sklep na ulicy Rawskiej. Tam w 1942 został aresztowany wraz z bratem żony i sąsiadem Grębskim. Pan Jan mówił po niemiecku, więc udało mu się wytłumaczyć, że jest przypadkowym klientem sklepu i został wypuszczony. Parę dni później przyszło wezwanie na pos...

Działalność Armii Krajowej na terenach dzisiejszej gminy Nowy Kawęczyn, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Trzcianny.

  Dzień Patrona Szkoły Podstawowej w Trzciannie,   14.02.2024     Działalność Armii Krajowej   na terenach dzisiejszej gminy Nowy Kawęczyn, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Trzcianny.   GMINA DOLECK W STRUKTURZE ARMII KRAJOWEJ OBOWODU SROKA Po reorganizacji w Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), w końcu 1941r. obszar warszawski został podzielony na okręgi i podokręgi. Podokręg składał się z obwodów. Obwód skierniewicki otrzymał kryptonim (nazwa używana dla ukrycia prawdziwego znaczenia) SROKA Obwód „Stroka” został podzielony na 3 rejony: Rejon I – Skierniewice, część gminy Dębowa Góra, Skierniewka Rejon II – gm. Doleck(dziś Nowy Kawęczyn) gm. Korabiewice, gm. Grzymkowice Rejon III – gm. Głuchów, gm. Słupia, część gm. Dębowa Góra i Skierniewka Komendantem (dowódcą) Rejonu II był major   Wiktor Janiszewski pseudonim „Dębicz”, a zastępcą Feliks Waszczykowski pseudonim „Wrzos” Od lipca 1943 Wiktor Janiszewski został dowódcą całego Ob...

Lipiec 1944 Umocnienia znad Rawki

W lipcu 1944 zamiast żniw Niemcy zaczęli na masową skalę organizować budowę umocnień.  Od tego czasu gmina Nowy Kawęczyn przeorana została pozycjami strzeleckimi, przeciwczołgowymi i bunkrami. W sumie po wojnie oszacowano, że powstało 46 km rowów przeciwczołgowych i 17 km pozycji strzeleckich. Ciągnęły się od Kurzeszyna, Nowego Dwory, Starej Rawy po Suliszew i Kamion. To była więc dramatyczna inicjatywa logistyczna w przededniu końca II wojny światowej. Do ich kopania powołano 4 obozy pracy przymusowej. Zorganizowane one zostały w Nowym Dworze, Starej Rawie, Kamionie i Suliszewie. Według dokumentów powojennych, w każdym z nich do 1945r przebywało ok. 6000 osób. Do przymusowej pracy przy ich kopaniu, a także budowy umocnień i bunkrów kierowani byli przede wszystkim ludzie z okolicznych wsi. Średni czas pracy przy kopaniu okopów wynosił 180 dni/osoba. Niejednokrotnie kopało kilka osób z gospodarstwa, po 20-40 osób  ze wsi. Szkody zostały spisane już maju 1945r. ...