Przejdź do głównej zawartości

Stanął krzyż na cmentarzu na Franciszkanach

Dziś stanął krzyż na cmentarzu ewangelickim we Franciszkanach. Siłami OSP Franciszkany, ale ten krzyż to długa i moim zdaniem warta opowiedzenia historia....

Działo się to dawno dawno temu temu, czyli wiosną 2016... Przewrócił się stary krzyż na byłych Budach Strzyboskich. (Starzy mieszkańcy wiedzą, młodsi niech poszukają na starych mapach.) Honorata i Waldek podjęli akcję... potrzebny nowy krzyż! Nikt tu nawet o  allegro nie pomyślał. Tylko w te pędy do księdza proboszcza w Starej Rawie, a on w te słowa "Krzyża nie mam, ale jest dąb na cmentarzu w Starej Rawie. Jak poradzicie dąb jest Wasz"

Pojechali chłopaki na cmentarz, podrapali się po głowie. Od tyłu cmentarza jedynie można po dąb wjechać. A tam pole, miedza i pole. Na obu polach ziemia rolna, świeżo na polu posiane...
Mówi Mirek: "Trzeba gospodarzy o zgodę zapytać. Będzie szkoda na polu." Poszliśmy do rolników Starorawskich, o zgody pytać. Ustaliliśmy, że jednym kołem po polu jednego, drugim kołem po polu drugiego. Może da radę. (jak znajdę zdjęcia to dołączę). Potężna jest w takich momentach mądrość chłopska! I piszę to bez ironii.

Dąb pojechał do stolarza Broniarka na Prandotów.  Ten zamówienie na krzyż przyjął, tylko dodał... Ale ten dąb duży. Dwa krzyże z niego będą!

Na Budach jeden był potrzebny...  Po co drugi? Ksiądz mówi, że póki co nic nie wie, że gdzieś jakiś krzyż jest potrzebny. Tak zostaliśmy z tym krzyżem, takim drugim, takim na zapas u Honoraty w stodole.

Minęła nie wiadomo kiedy jesień i zima. Nastał 2019r.

Moja mama powiedziała: "Chodź pokażę Ci opuszczony cmentarz na Franciszkanach."
- Na Franciszkanach nie ma cmentarza - oznajmiłam
Ilu z Was w tym roku też wypowiedziało tą kwestię?

Potem odwiedził ten cmentarz Konrad... no i się zaczęły prace porządkowe. 

ale to już zupełnie inna historia...

"Budy Strzyboskie" sierpień 2016 Pierwszy krzyż

Tak wyglądał cmentarz, kiedy widziałam go pierwszy raz
Ekipa OSP Franciszkany

Drugi krzyż, 2019

transport dębu z cmentarza do stolarza 2016

wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że będą dwa krzyże


Stara Rawa 2016


PS. Tego wszystkiego  dokonali ludzie, ale czy aby na pewno tylko oni?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sewerynów - ewangelicki cmentarz odnaleziony

Sewerynów jest jedną z najpiękniej położonych wsi w gminie Nowy Kawęczyn. Leży w malowniczej dolinie rzeki Chojnatka, która niedaleko łączy się z rzeką Rawką. Oddalona od głównych dróg, zachowała swój wiejski charakter. Można odnieść wrażenie, że czas się tam mógł zatrzymać, że chodzimy po tych samych ścieżkach, co nasi przodkowie ponad sto lat temu.

A jednak, to właśnie tu miałam duży problem w zlokalizowaniu ewangelickiego cmentarza. Łatwo odnajdywalny jest na mapach z XIX w. i XX w., znalazł się również na współczesnej mapie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, ale w przestrzeni zdaje się nic nie zgadzać.

W poszukiwania zaangażował się znajomy leśnik, miejscowy poszukiwacz skarbów i strażak. Po nałożeniu map na siebie, prześledzeniu śladów naszych poszukiwań wyniki nie były jednoznaczne...


Poszukiwania miały więc swój ciąg dalszy. Kilkukrotnie, kwadrat po kwadracie przeszukiwaliśmy te miejsca.
Niby wszystko się teoretycznie zgadza, tylko świeżo zaorane pługiem typu LPZ, wokół nasad…

Frankwilt Frankenfeld Franciszkany

Franciszkany - wieś w gminie Nowy Kawęczyn ciągnie się równolegle do drogi Skierniewice - Rawa Mazowiecka.  Żeby ją odwiedzić, należy specjalnie skręcić ze ścieżki rowerowej.  Leży trochę z boku, ma charakter uporządkowanej ulicówki, o jakie na Mazowszu nie trudno. W tych zabudowaniach ukrywa się ciekawa historia jej powstania. Historia ludzi i miejsc, po wojnie przemilczana, bo kojarzyła się z Niemcami. Dziś zapomniana, bo jej bohaterowie byli analfabetami, którzy nie zdołali jej napisać.
Dziś tą wieś znamy pod nazwą Franciszkany. Mało kto wie, że w swojej długiej historii jako nieliczna z miejscowości kilkukrotnie zmieniała swoją nazwę. Pierwszą nazwą nowej wsi powstałej na szlacheckich pustkach dóbr Strzyboga była nazwa Frankwilt. W dokumentach znajdziemy również Franciszków gm. Trzcianna, Frankenfeld.
Nowy początek, nowe zasady,   Wieś została erygowana w 1821r kontraktem osadniczym podpisanym przez ówczesnego właściciela dóbr Trzcianna i części dóbr Strzyboga Adamem Trzcińskim,…